כיצד בודקים תקינות של צמיגי הרכב

רובנו לא מתמצאים היטב במכוניות, עד כדי כך שנוכל לבדוק את כל ההיבטים הטכניים של הרכב. אבל כמה טיפים יכולים לעזור לכם לבדוק את תקינותם של צמיגי הרכב שלכם. בכל סוגי הרכב, הצמיגים הם פריט חיוני מאוד לבטיחות הנסיעה. עם זאת, רוב הנהגים לא משקיעים מאמץ כדי לשמור עליהם.

לחץ האוויר בצמיגים

שמירה על מידת לחץ האוויר שמומלצת לצמיגים שלכם תספק לכם נהיגה בטוחה יותר וצריכת דלק יעילה יותר.  לקראת החורף, כאשר תנאי מזג האוויר קשים, כמו גשם או קרח על הכביש– לחץ האוויר בצמיגים ישפיע מאוד על איכות הנהיגה.מומחים ממליצים לבדוק את לחץ האוויר בצמיגים אחת לחודש ולפני נסיעות ארוכות.

יש הממליצים לרכוש מד לחץ אוויר, ולא להסתמך על מד האוויר בתחנת הדלק, כי הוא לא תמיד מדויק. בכל מקרה, צריך להקפיד לבדוק את לחץ האוויר כאשר אותם צמיגים לרכב הם קרים. כלומר, הרכב אמור לא להיות מונע לפחות שלוש שעות לפני המדידה. אם הצמיגים חמים, הוסיפו קצת לחץ עודף כדי לפצות על הלחץ המוגבר מהאוויר החם שנכנס פנימה. הלחץ יהיה נורמלי כאשר הצמיגים יתקררו. כדאי גם לבדוק את לחץ האוויר כאשר הרכב כמעט ריק מחפצים, כי המשקל הנוסף במכונית מסלף את ערך הלחץ המדויק.

לפני שאתם ממלאים אוויר, חשוב לבדוק מהו הלחץ המומלץ על ידי יצרן הרכב שלכם. מידע זה מופיע בדרך כלל במדבקה על הדלת שבצד הנהג או בספר הוראות השימוש של הרכב.

שימו לב, ניפוח צמיגים לרכב ביותר מדי אוויר, יגרום לשחיקה מהירה יותר של הצמיגים. לעומת זאת, ניפוח הצמיגים בפחות מדי אוויר, יגרום לבלאי בצידי הצמיגים ויהפוך אותם למפגע בטיחותי. נסו לשמור על לחץ האוויר שמומלץ על ידי יצרן הרכב שלכם.

פני השטח של הצמיגים

התבוננו בחריצים שעל פני הצמיגים ובדקו אם יש בהם נזק. הדרך המהירה להעריך את עומק החריצים בצמיגים היא באמצעות "מבחן המטבע". הכניסו מטבע של 10 ₪ בין החריצים. אם אתם מצליחים לראות את ראש הדקל שמופיע על המטבע, סימן שהגיע הזמן להחליף את הצמיג (קוטר פס הכסף על פני המטבע הוא 3 מ"מ וצמיגים שעומק החריצים שלהם פחות מ-1.6 מ"מ, פסולים לנסיעה.

בדקו גם אם הצמיגים סובלים מבלאי לא אחיד. במקרה זה ייתכן שהרכב שלכם אינו מאוזן כראוי. איזון גלגלים לקוי של הרכב יכול לגרום לבעיות בטיפול ובביצוע של הרכב, והוא גם מזרז את השחיקה של הצמיגים. בדקו את צידי הצמיגים וחפשו בליטות, חתכים או סדקים. כל נזק שכזה עלול להוביל להחלטה שהגיע הזמן להחליף את הצמיגים.

בטיחות

נהיגה ברכב שהצמיגים שלו שחוקים יכולה לשלול את האפקטיביות של תוכנות בטיחותיות כמו נעילת בלמים או השעיות ממוחשבות.

אם אתם מוצאים שהצמיגים סובלים מבעיות כמו חוסר בלחץ אוויר, חריצים שחוקים, נזק או בלאי לא אחיד – כדאי לנקוט בצעדים ולתקן את הבעיה בהקדם האפשרי. נהיגה ברכב עם צמיגים פגומים מעמידה אתכם בסיכון גבוה למעורבות בתאונת דרכים.

ייתכן ותצטרכו לבצע פעולת תחזוקה פשוטה למדי וזולה יחסית, כמו איזון גלגלים, או אולי תצטרכו להחליף את הצמיגים. הכול תלוי בטיב הבעיה. במידה ומדובר ברכב ישן של ממש, אולי עדיף לשקול גם את האופציה של פירוק רכבים.

אף אחד לא נהנה למהר ולקנות סט חדש של צמיגים זוהי הוצאה בלתי צפויה ויכולה להוות מטרד. אבל כדי לשמור על בטיחות הנסיעה, ייתכן ואין לכם ברירה. חשוב לפקח על מצב הצמיגים של המכונית שלכם ולנקוט בפעולות הנדרשות במידת הצורך, כדי לשמור על בטיחות הנסיעה.

(D.O.)

צור קשרביקורות

4.7
30 ביקורות בגוגל