האם כדאי לקנות רכב בתשלומים?

מזומן, לא כולל ריבית

אחד היתרונות של רכישת רכב במזומן הוא שאינכם צריכים לשלם ריבית כלשהי על הרכב. מכונית היא נכס שערכו פוחת, כלומר ככל שחולף הזמן ערכה יורד, בניגוד להשקעות אחרות אשר מניבות תשואה עם הזמן. תשלום ריבית עבור נכס שמאבד מערכו אינה משתלמת, בספו של דבר אתם מפסידים כסף וזהו חיסרון. כאשר אתם קונים במזומן התשלום הוא חד פעמי ולכן אינו כולל ריבית. 

הרכב כולו שלכם

כאשר אתם קונים במזומן אתם נהנים מיתרון נוסף: הרכב הופך להיות שלכם, כלומר אתם ולא מישהו אחר הבעלים שלו. כאשר לוקחים הלוואה ומשלמים בתשלומים, מי שהלווה לכם את הכסף יכול לקחת מכם את המכונית במידה ולא תשלמו. כאשר שילמתם במזומן אתם חפים מאיומים כאלו והמכונית תהיה שלכם כבר למן הרגע הראשון. כמו כן אם תרצו למכור את הרכב ולקבל עבורו מזומן תוכלו לעשות זאת בקלות. 

 

שקט נפשי

לעומת קניית רכב בשקים, תשלום אחד במזומן חוסך מכם את הצורך להתחייב לתשלומים חודשיים, אין לכם עסק עם מלווים, עם תשלום ריביות וכל הכרוך בכך. אתם מעבירים תשלום אחד בלבד והרכב שלכם. עובדה זו מקנה שקט נפשי, כיוון שאינכם צריכים לדאוג אם יהיה או לא יהיה לכם כיסוי. קניית הרכב תהיה מאחוריכם ולא תצטרכו לשלם מעבר לכך, מלבד עלויות ביטוח, תחזוקה וטיפולים שוטפים. גם אם בסופו של דבר תרצו למכור את הרכב תקבלו עליו את מלוא הסכום המבוקש פחות או יותר, לעומת מכירת רכב שנקנה בתשלומים, אז יהיה עליכם קודם כל לשלם את הריבית ולפרוע את ההלוואה.

לקנייה במזומן יש גם חסרונות

לקנייה במזומן יש גם חסרונות שחשוב להיות מודעים אליהם, כמו למשל העובדה שמדובר בסכום כסף גדול יחסית שאותו משקיעים בבת אחת. מכוניות יכולות לעלות הרבה ולא לכולם יש את הסכום הכולל זמין, מה גם שכל כסף שישמש אתכם לרכישת מכונית לא יהיה זמין עבור דברים אחרים. לכן קודם כל כדאי להגדיר מהו התקציב שתוכלו לעמוד בו ורק אחר כך לחפש מכונית בטווח המתאים. 

 

מתי יהיה הגיוני יותר לקנות רכב בתשלומים?

הסיבה היחידה שבה יהיה זה הגיוני לרכוש רכב בתשלומים היא מחסור במזומנים. כאשר אין לכם את כל הסכום נגיש וזמין, יותר הגיוני למצוא אפשרות מימון אחרת, כמו תשלומים. גם אם יש לכם את כל הכסף אך אתם מייעדים אותו לדברים אחרים, לא רוצים להוציא את מלוא הסכום על רכישת מכונית ומרגישים שתשלום הריבית שווה זאת, אז קניית רכב בתשלומים תהיה אופציה הגיונית. בכל מקרה חשוב שתשיגו ריבית נמוכה מאוד כדי להפוך את העסקה לנכונה כלכלית. 

מה קורה אם אין מספיק מזומנים לקניית רכב?

אם אין לכם את הסכום לקניית רכב באפשרותכם לקנות רכב זול יותר או לחלופין לחסוך ולהמתין עד שהכסף יהיה ברשותכם. אם אינכם יכולים להרשות לעצמכם את המכונית שאתם רוצים תשלומים יהיו החלטה פיננסית פחות טובה, אך אם בכל זאת אין ברירה, עדיף לקנות רכב זול יותר ולסיים את התשלומים כמה שיותר מהר. ישנן אפשרויות מימון רבות ומגוונות, יהיה עליכם לעשות שיעורי בית כדי למצוא עסקה משתלמת, לכן כדאי שלא להקל בכך ראש ולשקול את כל היתרונות והחסרונות הקיימים.

צור קשר    WhatsApp איך אפשר לעזור ?