האם יש צורך בהעברת בעלות בעת מכירת רכב לפירוק?

סוחרי רכב

מהו תהליך העברת בעלות רכב? מתי צריך לבצע העברת בעלות? האם בעת מכירת רכב לפירוק יש צורך בהעברת בעלות?

העברת בעלות זו פעולה שבעלי רכבים רבים מבצעים בעת מכירה וקנייה של רכבים, זו אולי נראית כמו פעולה פשוטה, אך כדי שלא תקנו חתול בשק, עליכם לשים לב לכמה דגשים חשובים, החל בהיכרות עם אופי התהליך, דרך בדיקות מקדימות שכדאי לבצע, עד מקרים בהם אתם מוכרים את הרכב אך לא צריכים להעביר בעלות, כמו שקורה למשל בעת מכירת רכב לפירוק.

העברת בעלות על הרכב – מה כולל התהליך?

כדי להעביר בעלות על הרכב על הקונה והמוכר להגיע יחד להגיע לסניף של דואר ישראל הקרוב. כדי שהעברת הבעלות תצא לפועל, על שני הצדדים, הצד המוכר והצד הקונה, להסכים לעסקה. בתום העברת הבעלות יתקבל שטר העברת בעלות שמאשר למעשה את שינוי הרישום ובו מצוין שם הבעלים החדש של הרכב. כדי לבצע את העברת הבעלות המוכר והקונה צריכים להצטייד בתעודת זהות וברישיון הרכב הנמכר.

שינוי בעלות על הרכב באמצעות משרד הרישוי

יש מקרים מסוימים בהם העברת הבעלות תתבצע דרך משרד הרישוי ולא דרך סניף הדואר, כמו למשל במקרים הבאים:

 • העברת בעלות רכב לקטינים
 • העברת בעלות רכב לדיפלומטים
 • העברת בעלות רכב לנכה שפטור מתשלום אגרת רישוי
 • העברת בעלות רכב למונית
 • העברת בעלות רכב מנפטר ליורשים שלו
 • העברת בעלות לרכב סיור ותיור
 • העברת בעלות לרכב מדברי
 • העברת בעלות לרכב על פי צו בית משפט
 • העברת בעלות בין עולים חדשים ולהם הגבלות מכס

בעת העברת בעלות רכב, שימו לב לדברים הבאים:

לפני שקונים רכב מומלץ לברר האם ישנן עליו אילו שהן הגבלות, שעבודים ועיקולים. במידה ויש שעבודים ועיקולים, קחו בחשבון שהם אינם נעלמים לאחר העברת הבעלות, החוב עדיין יהיה קיים, כך שהקונה יאלץ להתמודד עם נושים. כדי להימנע מאי נעימויות כאלו ואחרות פשוט צריך לבצע בדיקה פשוטה במשרד הרישוי. מומלץ שלא להעביר לבעל הרכב כסף, עד שלא בוצעה הבדיקה הזו. מלבד עיקולים גם דוחות שלא שולמו יובילו לכאב ראש לא קטן ויהיה עליכם להחתים את בעל הרכב על התחייבות לתשלום כל החובות. עליכם גם לבדוק אם מספרי המנוע והשלדה תואמים למה שמופיע ברישיון ואם לא, להחליט מה לעשות בנידון.

העברת בעלות של רכב שנמכר לפירוק האם צריך?

כאשר אתם מוכרים רכב לפירוק, אין לכם באמת למי להעביר את הבעלות עליו מכיוון שהרכב לא ייסע יותר על הכביש. יחד עם זאת כדי לוודא שלא יעשה שימוש לרעה במספר הרכב לאחר המכירה, עליכם להוריד את הרכב מהכביש. הורדת הרכב מהכביש מתבצעת על ידי מילוי טופס ייעודי להורדת רכב מהכביש, יש למלא בו את כל הפרטים של הרכב ולהעביר למשרד הרישוי באופן אישי. לאחר שהמידע נקלט, משרד הרישוי יפיק לכם רישיון כתום שמעיד על כך שהרכב ירד מהכביש ואינו נמצא יותר במאגר הרכבים הנעים בארץ. כמו כן משרד הרישוי ישלם לכם את החלק היחסי של אגרת הרכב ויהיה עליכם לפנות לחברת הביטוח כדי לעדכן אותה שהרכב ירד מהכביש.

שימו לב! לאחר מכירת הרכב לפירוק והורדתו מהכביש, הסירו את לוחית הרישוי מהרכב כדי שלא להשאיר שום פרצה לנוכלים. אם אינכם בטוחים בשלבים, התייעצו עם חברת הפירוק, שכן יש לה ניסיון רב והיא יכולה לעזור לכם לבצע את כל מה שדרוש.

צור קשר  WhatsApp איך אפשר לעזור ?