מהו שמאי רכבים?

רכבי רנו – טיפול במוסך מורשה

 

בזכות הרכב שלנו אנו יכולים להגיע ממקום למקום בקלות ובבטחה. אך עד כמה שנקפיד על כל הכללים והחוקים ונבצע טיפולים שגרתיים לרכב, עדיין ישנם דברים שהם לא בשליטתנו ויכול מאוד להיות שנמצא את עצמנו מעורבים בתאונה.

כאשר נגרמים נזקים לרכב כתוצאה מהתאונה, יש להגיש תביעה לחברת הביטוח אשר כוללת הערכה של היקף הנזקים שנגרמו לרכב כתוצאה מהתאונה, כמובן שעל ההערכה להיות כמה שיותר מקצועית ולכן שמאי רכב הוא זה שיבצע אותה.

מהו שמאי רכב ומה תפקידו?

שמאי רכב הוא בעל מקצוע אשר עוסק בהערכת שווי כספי לרכבים כמו גם של נזק שנגרם לרכבים ובעיקר הוא קובע מה תהיה עלות התיקון של רכב אשר ניזוק בתאונה ומה היקף ההחזר שיקבל בעל הרכב.

בנוסף שמאי הרכב יכול לקבוע מה מחיר השוק של רכב משומש, הוא קובע את שיעורי ירידת הערך של רכבים שניזוקו מתאונה, כמו גם של רכבים חדשים כתוצאה מליקויים, נזקים ופגמים ובאופן כללי הוא יכול למסור את חוות דעתו הכללית בנושאים טכניים ואחרים באמצעות דו"ח מקי ומקצועי.

מתי נזדקק לשירותיו של שמאי רכב?

במידה ועברתם תאונה עם הרכב עליכם לדווח על כך לחברת הביטוח. כדי שחברת הביטוח תוכל לבחון אם יש מקום לפיצוי בגין הנזקים ולקבוע מהו היקף הפיצוי יש לבצע הערכת נזק לרכב. לשם כך עולה הצורך בשמאי. באפשרותכם לבחור מתוך רשימת השמאים של חברת הביטוח, או לחלופין להשתמש בשירותיו של שמאי רכב פרטי.

שמאי רכב הוא גם בעל המקצוע אשר ילווה אתכם כאשר אתם קונים רכב חדש. במידה ותרצו לערוך לרכב בדיקה ולוודא שהכל תקין עליכם לקחת את הרכב למכון רישוי שם מועסק שמאי רכב שיכול לתת לכם הערכה מדויקת לגבי מצבו של הרכב.

מהיכן מגיע הניסיון של שמאי רכב?

לפני שלושים שנה משרד התחבורה החליט כי יש להכניס את תחום שמאות הרכב תחת כנפיו והוא עושה זאת על ידי צו הפיקוח על מצרכים ושירותים (שמאי רכב) תש"ם-1980, צו אשר מפרט לפרטי פרטים את ההגדרות והנהלים שעל בסיסם שמאי רכב צריכים לפעול. לאורך השנים מונתה ועדה מקצועית אשר איגדה את כל החוזרים שיצאו לאורך השנים, לצד כללי האתיקה וההוראות המקצועיות לאוגדן אחד, תוך שהתאימה אותו לתקופה הנוכחית.

שמאים פועלים על פי אותן הוראות חוק והנחיות מקצועיות אשר קובעות את הקריטריונים לאימון מתמחים וכללי התמחות, מלמדות אותם כיצד נותנים חוות דעת ומחשבים נזק גולמי, מה קורה במקרה של רכבים שנמצאים במצב טוטאל לוסט ועוד.

כיצד בוחרים שמאי רכב?

אם אתם זקוקים לשירותיו של שמאי רכב, שימו לב לקריטריונים הבאים:

  • הכשרה – על השמאי להיות בעל הכשרה מתאימה כדי לספק חוות דעת מקצועית.
  • ניסיון – ככל שהשמאי יהיה מנוסה יותר כך יוכל לבצע הערכה יותר מקצועית ומדויקת.
  • איגוד השמאים – מומלץ שהשמאי יהיה חבר באיגוד השמאים כך שיהיה מעודכן יותר.
  • אובייקטיביות – כדאי לבחור בשמאי שלא תלוי בחברת ביטוח כלשהי כך תהיו שקטים שחוות דעתו אובייקטיבית.
  • רגישות – בל נשכח שהשמאי נפגש עם אנשים בזמנים מאתגרים כמו לאחר תאונת דרכים, לכן עליו לגלות רגישות ואנושיות.

ולסיכום: בחירת השמאי הנכון מאוד חשובה לכן עליכם להקדיש לכך זמן ומחשבה, הקשיבו לתחושת הבטן שלכם וקבלו המלצות אם צריך.

צור קשר    WhatsApp איך אפשר לעזור ?